سمپاشی شپش

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
سمپاشی شپش

سمپاشی شپش

شِپِش یک راسته از حشرات است. شپش‌ها انگل خارجی، دایمی و اجباری هستند. اجباری به این معنا است که به غیر از بدن پستانداران و پرندگان در جاهای دیگر نمی‌تواند زندگی کند. شپش‌ها در راسته «شپش بی‌بالان» (Phthiraptera) قرار دارند. این راسته دارای بیش از ۳٬۰۰۰ گونه شپش است که انگل خارجی پستانداران و پرندگانند. البته استثناء نیز وجود دارد؛ نوک‌اردکی و خفاش به شپش مبتلا نمی‌شوند. سمپاشی شپش یکی از راه های مقابله با این حشره است که می تواند سلامت انسان را به مخاطره بیاندازد.

 

انواع شپش

شپش ها را می توان بر حسب ناحیه ای از بدن که آلوده می کنند طبقه بندی کرد. به همین دلیل انواع شپش در 3 دسته زیر جای می گیرند:

  • شپش سر
  • شپش بدن
  • شپش ناحیه تناسلی (شپش عانه، خرچنگی)

 

سمپاشی شپش

 

شپش سر چیست؟

شپش سر نوعی حشره ی کوچک شش پاست که محکم به پوست سر میچسبد و از خون انسان تغذیه میکند. هر شپش به اندازه ی یک دانه ی کنجد است .تخم شپش محکم به موها میچسبد و به خاطر اندازه ی کوچکش به سختی میشود آن را دید.

 

شپش سر چگونه منتقل میشود؟

شپش سر اغلب از طریق تماس موی سر با موی سر شخص دیگر منتقل میشود. این به شپش فرصت میدهد تا با حرکات خود به موی سر شخص دیگر مهاجرت کند.همچنین شپشها میتوانند مدت زمان نسبتا طولانی روی لباسها زنده بمانند برای همین استفاده از لباس دیگران مثل شال و کلاه میتواند شپش سر را منتقل کند.

 

سمپاشی شپش و مقابله با شپش

برای مقابله با شپش، اولین و مهمترین کار رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط است. افراد آلوده می بایست به نظافت خود بیش از پیش اهمیت بدهند و کوتاه کردن موها و استحمام با آب و صابون توصیه می شود. همچنین تمام لباس ها و ملحفه باید با آب داغ و دترجنت شستشو و ترجیحا اتو شوند.

در مرحله بعد، سمپاشی محیط به منظور از بین بردن شپش ها می بایست انجام بگیرد.

 

سمپاشی شپش در محیط های مختلف

افراد در محیط های مختلف ممکن است به آفت شپش مبتلا شوند. اما برخی محیط ها ریسک بالاتری برای آلوده شدن دارند. از این رو سمپاشی محیط های زیر در صورت آلودگی اهمیت بیشتری دارد:

  1. سمپاشی شپش در منازل
  2. سمپاشی شپش در بیمارستان
  3. سمپاشی شپش در مدارس و مهدکودک ها
  4. سمپاشی شپش در خوابگاه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *