سمپاشی کارخانه و کارگاه

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
سمپاشی کارخانجات و صنایع در تهران

سمپاشی کارخانه و کارگاه و صنایع

سمپاشی کارخانه و کارگاه در تهران از امور چالش برانگیز مدیریت این اماکن است. سمپاشی تضمینی سوسک درشت فاضلاب، سمپاشی تضمینی سوسک ریز، سمپاشی تضمینی موش، طعمه گذاری موش، سمپاشی تضمینی آفات انباری و… نیاز به تخصص ویژه ای دارد، که فقط از عهده بهترین شرکت های مبارزه با حشرات و جانوران موذی بر می آید. چرا که در صورت سمپاشی نامناسب و غیراصولی، علاوه بر ایجاد مقاومت در حشرات و جوندگان موجود در این اماکن، امکان آلودگی محصولات تولیدی با سم و به خطر افتادن سلامت مصرف کنندگان وجود دارد. سمپاشی کارخانه مواد غذایی، سمپاشی کارخانه تولید شیر، سمپاشی کارخانه تولید دارو، سمپاشی کارخانه مواد شیمیایی، سمپاشی کارخانه صنعتی و غیرصنعتی و… هر کدام با یکدیگر متفاوت هستند، چرا که محیط این اماکن متفاوت بوده، و همچنین آفات مختلفی در آن ها وجود دارند.

سازمان های بین المللی در سال های گذشته توصیه کرده اند که دستورالمعل سمپاشی کارخانه برای کنترل و ریشه کنی حشرات و جوندگان در کارخانجات، کارگاه ها و صنایع می بایست توسط متخصصین بهداشت محیط و حشره شناسی تدوین شود، چرا که این افراد علاوه بر آشنایی با سیکل زندگی جانوران، اطلاعات ارزشمندی درمورد مواد شیمیایی، سلامت انسان، غلظت موثر مواد، سم شناسی مواد و… دارند. شرکت سلامت گستران الماس میهن با بهره گیری از متخصص ترین کارشناسان با تحصیلات عالی دانشگاهی سالهاست که در زمینه سمپاشی در شهر تهران فعالیت می کند و به صورت قراردادی عملیات سمپاشی بسیاری از کارخانجات و صنایع را انجام می دهد.

جهت ارائه سمپاشی تضمینی کارخانه و کارگاه در تهران با شماره زیر تماس بگیرید (مشاوره رایگان):

09210429161

حشرات و جوندگان باعث انتقال بیماری های مختلف به انسان می شوند. حشراتی همچون سوسک (سوسری)، پشه، مگه، ساس، کنه، شپش، عنکبوت و رتیل، جوندگانی همچون موش و جانوران موذی همچون عقرب، مار، و مارمولک هر کدام می توانند بیماری های خطرناکی را به انسان منتقل کنند، به نحوی که افراد دچار بیماری و حتی مرگ شوند.

متاسفانه در ایران بسیاری از افراد فعال در زمینه سمپاشی و کنترل آفات، بدون هیچ بررسی کارشناسی، صرفاً با استفاده از سموم خطرناک، ارزان قیمت و بدون در نظر گرفتن عواقب آن و صرفا برای نتیجه گیری در یک دوره زماني کوتاه، اقدام به انجام سمپاشي مي نمايند که این امر نه تنها سبب رفع مشکل نشده بلکه باعث اثرات سوء آن بر سلامتی انسان ها وهمچنين ايجاد مقاومت حشرات به بسیاری از گروه های سموم نيز مي شود.

جهت ارائه سمپاشی تضمینی کارخانه و کارگاه در تهران با شماره زیر تماس بگیرید (مشاوره رایگان):

09210429161

سمپاشی کارخانه در تهران
سمپاشی کارخانه و کارگاه در تهران به صورت تضمینی توسط شرکت سلامت گستران انجام می شود.

سمپاشی کارخانجات و صنایع 

به دلیل محل قرارگیری و نیز محیط مستعد، کارخانجات و صنایع مختلف یکی از کانون های حساس حضور حشرات و جانوران موذی هستند. تقریباً تمام اماکن با مشکل وجود آفات مختلف دست و پنجه نرم می کنند. با توجه حساسیت فرایندهای تولید در صنایع، سمپاشی و مبارزه با آفات در این اماکن با پیچیدگی های خاصی روبرو است. همچنین وجود انبار در کارخانجات محیط امنی را برای رشد و تکثیر حشرات و جانوران موذی فراهم می کند. ملاحظات سمپاشی انبار در مقاله ای دیگر بررسی شده است.

دلایلی که باید مبارزه با حشرات و جانوران را در صنایع جدی گرفت عبارتند از:

 1. آسیب رسانی حشرات و جانوران به محصولات تولیدی و آلودگی و کاهش کیفیت آنها
 2. آسیب رسانی به بسته بندی محصولات از طریق خوردن و جویدن و ایجاد منافذ
 3. آسیب رسانی به تجهیزات و وسایل کارخانه همچون سیم های برق، وسایل مختلف
 4. ایجاد آتش سوزی در کارخانجات به وسیله جوندگان
 5. مزاحمت و ایجاد بیماری توسط حشرات
 6. انتقال بیماری توسط جوندگان و جانوران موذی
 7. آلودگی مواد خام و محصولات کارخانه به حشرات و جانوران موذی و فضولات آنها

 

آفات موجود در صنایع

آفات مختلفی در کارخانجات و صنایع وجود دارند. نوع آفات موجود در هر کارخانه بستگی به عوامل مختلفی دارد. در زیر به چند مورد از این عوامل اشاره شده است:

 • محل استقرار کارخانه، یکی از عوامل مهم در این مسئله است. مناطق مختلف دارای حشرات و جانوران موذی متفاوتی هستند، پس استقرار صنایع در هر کدام از این مناطق می تواند، باعث ایجاد یک زیست بوم متفاوت از حشرات و جانوران موذی شود.
 • نوع کارخانه نیز عامل مهم دیگری است. مثلا کارخانجات و کارگاه های تولید و فراوری آرد، برنج و غلات بیشتر دارای سوسک غلات و آفت غلات هستند. همچنین کارخانجات مواد غذایی که مواد غذایی مرطوب در آنها فراوری یا تولید می شود، مستعد وجود سوسک های ریز آلمانی کابینتی هستند.
 • نوع پساب کارخانه نیز می تواند باعث ایجاد و تکثیر سوسک های فاضلاب در آن مراکز شود.
 • بهسازی محیط کارخانه نیز یکی از مهمترین عوامل در وجود حشرات و جانوران موذی است. محیط پیرامون و داخل صنایع اگر به درستی بهسازی نشده باشد، می تواند به عنوان محلی برای تخم گذاری و لانه گزینی حشرات و جانوران عمل کند.

 

همچنین در زیر به تعدادی از متداول ترین آفات موجود در کارخانجات و صنایع اشاره شده است:

 1. موش سقفی و موش فاضلاب
 2. موش خانگی (Mouse)
 3. سوسک ریز آلمانی / کابینتی
 4. سوسک درشت آمریکایی و استرالیایی
 5. پشه
 6. سوسک غلات
 7. مگس
 8. سوسک چوب
 9. و…

 

مبارزه با حشرات و جوندگان در تهران

باید توجه داشت که مدیریت کنترل و ریشه کنی هر کدام از این آفات نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و جامع است. متاسفانه مشاهده شده است که برخی از صنایع یا خود اقدام به سمپاشی غیراصولی می کنند و یا از شرکت های غیرمعتبر برای سمپاشی استفاده می کنند. نتیجه این امر بروز مقاومت نسبت به سموم در حشرات و جانوران موذی است، به گونه ای که بعد از مدت کوتاهی دیگر سموم متداول بر روی آنها جوابگو نبوده و این کارخانجات بایستی هزینه بیشتری برای کنترل آفات انجام دهند. همچنین، سمپاشی می بایست به عنوان تنها یکی از اقدامات برای کنترل آفات در نظر گرفته شود. به همین دلیل مدیریت تلفیقی آفات توسط سازمان های معتبر بین المللی همچون WHO و FAO پیشنهاد شده است.

با توجه به علمی بودن مباحث مربوط به مدیریت تلفیقی آفات، تنها افراد و شرکت های معدودی در ایران وجود دارند که در این زمینه دارای تبحر و تخصص واقعی هستند. این مسئله به دلیل عدم آموزش کافی و سوداگری برخی افراد رخ داده است، به طوری که بسیاری از شرکت های فعال در عرصه سمپاشی و کنترل آفات با سو استفاده از اعتماد صاحبان صنایع و کارخانجات، تنها باعث وخیم شدن اوضاع آن مراکز می شوند.

شرکت سلامت گستران زیر نظر وزارت بهداشت، دارای 11 سال تجربه در زمینه مبارزه با حشرات و جانوران موذی بوده و از متخصصین بهداشت و حشره شناسی و سموم کاملا بی خطر بهره می گیرد.

جهت ارائه سمپاشی تضمینی کارخانه و کارگاه در تهران با شماره زیر تماس بگیرید (مشاوره رایگان):

09210429161

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *