رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
بازگشایی مدارس در دوران کرونا

رعایت پروتکل های کرونایی در مدارس

اهمیت رعایت پروتکل ها و ضدعفونی مدارس

با پیدایش ویروس کرونا ده ها میلیون نفر در سرتاسر جهان به این ویروس آلوده شده اند. همچنین تاکنون میلیون ها نفر نیز بر اثر بیماری کووید-19 فوت کرده اند. در ایران نیز وضع به همین منوال است. تاکنون میلیون ها نفر در ایران مبتلا به این بیماری شده و بیش از صد هزار نفر نیز در گذشته اند. بر اثر اپیدمی کووید-19 تا مدت ها بسیاری از اماکن عمومی تعطیل بودند و مقررات سختگیرانه ای بر اماکنی همچون مدارس، دانشگاه ها، مهدکودک ها، رستوران ها، سالن های سینما و… حاکم بود. در این مقاله به اهمیت ضدعفونی مدارس و رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس می پردازیم.

دلیل مقررات سختگیرانه بر فعالیت اماکن عمومی، راه های انتقال ویروس کرونا (SARS-CoV-2) بود که می تواند علاوه بر سطوح آلوده، از طریق تماس شخص به شخص و نیز انتقال از طریق هوا به افراد دیگر سرایت یابد. از همین رو، پروتکل هایی نیز برای مبارزه با این بیماری در سطح جامعه تدوین یافته است. این پروتکل ها بر پایه ایجاد فاصله اجتماعی، استفاده از وسایل حفاظت فردی همچون ماسک، و ضدعفونی فردی و محیطی استوار است. تنها با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی است که می توان امید به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا بست. به طور مثال انجام ضدعفونی سطوح و هوا می تواند موجب از بین رفتن ویروس کرونا شده و از ابتلای افراد سالم جلوگیری کند.

 

پروتکل های بهداشتی در مدارس برای مقابله با کرونا

بازگشایی مدارس در دوران کرونا

وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که در سال تحصیلی جدید (1400-1399) مدارس به صورت حضوری فعالیت خواهند کرد. یعنی دانش آموزان می بایست در مدارس و کلاس درس حاضر شوند. این مسئله باعث برانگیخته شدن نگرانی والدین شده است. پدران و مادران کودکان به حق نگران بیمار شدن فرزند خود در مدرسه یا مهدکودک هستند. این مسئله می تواند حتی باعث ابتلای سایر اعضای خانواده دانش آموز نیز شود. اما به هر حال وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت بر بازگشایی مدارس به صورت حضوری در دوران کرونا تاکید دارند.

با این حال مدیران مدارس می توانند با انجام اقداماتی از ریسک انتقال کرونا در مدرسه خود جلوگیری کرده و یا آن را تا حد زیادی کاهش دهند. چرا که در صورت ابتلای زنجیره ای دانش آموزان، وضعیت ناگواری در مدرسه پیش خواهد آمد و طبعاً مسئولیت این وضعیت بر عهده مسئولین مدرسه یا مهدکودک خواهد بود.

اقداماتی که مدیران مدارس می توانند برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا اتخاذ کنند را می تواند به صورت زیر دسته بندی کرد:

  • رعایت فاصله فیزیکی در مدارس
  • الزام به زدن ماسک و انجام ضدعفونی فردی دانش آموزان
  • انجام ضدعفونی مدارس
  • افزایش تهویه فضاهای بسته
  • رعایت موازین بهداشتی در مدرسه

 

1- رعایت فاصله فیزیکی

باید اطمینان حاصل کرد که تا سر حد امکان فاصله فیزیکی بین دانش آموزان در فضاهای بسته مدارس رعایت می شود. این فضاها شامل کلاس درس، سالن اجتماعات، نمازخانه، راهرو و… است. با توجه به اینکه ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی و آئروسل های ریز منتقل می شود، رعایت فاصله فیزیکی می بایست جدی گرفته شود.

 

2- الزام به زدن ماسک و ضدعفونی دست ها

دانش آموزان باید سر کلاس، سر صف، نمازخانه و هر گونه فضای بسته و یا فضای باز (در برخی موارد) ماسک خود را به صورت زده باشند. همچنین ضدعفونی دست ها با الکل و یا سایر ضدعفونی کننده های مناسب به فواصل مشخص پیشنهاد  می شود.

 

3- ضدعفونی مدارس

ضدعفونی مدارس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. توصیه می شود که حتماً فضاهای مشترک در کل محیط مدرسه به طور مرتب ضدعفونی شوند. تکرار ضدعفونی اگر به صورت روزانه باشد ایده آل بوده و ریسک انتقال کرونا به صفر نزدیک می شود. جهت آشنایی با معیارهای ضدعفونی محیطی مناسب می تواند به این صفحه مراجعه کرده و مطالعه مربوطه را مطالعه کنید.

ضدعفونی محیطی امری تخصصی است و انجام اشتباه آن نه تنها ویروس کرونا را از بین نمی برد، بلکه ممکن است به بیشتر پخش شدن ویروس در محیط کمک کند. از این رو توصیه می شود که برای انجام ضدعفونی محیطی از شرکت های متخصص در این زمینه مثل شرکت سلامت گستران الماس میهن استفاده کنید. اگر مسائل مالی مانع این است که از شرکت ما برای انجام ضدعفونی محیطی درخواست کنید، می توانید از مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید تا آن ها با بازدید از مدرسه شما بهترین روش ضدعفونی را انتخاب کرده و نیز مکان هایی از مدرسه که بیشترین خطر را برای انتقال کرونا دارند برای شما مشخص کنند، تا خود عوامل مدرسه طبق این روش، ضدعفونی را انجام دهند.

لازم به ذکر است که شرکت سلامت گستران از پرسنلی جهت انجام ضدعفونی استفاده می کند که توسط وزارت بهداشت هر دو دوز واکسن خود را دریافت کرده اند.

 

4- افزایش تهویه فضاهای بسته

علاوه بر ضدعفونی مدارس، از آنجا که ویروس کرونا از طریق مواجهه شخص با شخص و نیز از طریق آئروسل های هوا منتقل می شود، همه سازمان های بهداشتی در جهان توصیه می کنند که تهویه فضاهای بسته باید افزایش یابد. اما سوال اینجاست که میزان این تهویه چقدر باید باشد؟ خصوصاً با توجه به این که فصل سرما فرا می رسد و برای گرمایش، در و پنجره ها بسته می شوند. به همین دلیل آگاهی از نرخ تهویه مورد نیاز در هر کلاس و انجام اقداماتی برای افزایش کارایی تهویه به منظور جلوگیری از انتقال کرونا از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

کارشناسان ما در شرکت سلامت گستران می توانند به عنوان مشاور مدرسه شما از تمام کلاس ها و فضاهای بسته مدرسه بازدید کرده و با انجام محاسبات مربوطه، یک برنامه دقیق و علمی برای هر مکان تهیه کنند تا مسئولین مدرسه طبق آن برنامه به انجام تهویه فضاهای بسته بپردازند.

 

5- رعایت موازین بهداشتی در مدرسه

علاوه بر مواردی که در بالا مطرح شد، همچنان مسائلی هستند که می بایست در محیط های مختلف از جمله مدارس رعایت شوند تا ریسک ابتلای افراد به کرونا کاهش یابد. به طور مثال باید استفاده از وسایل مشترک بین دانش آموزان به حداقل برسد. همچنین شستشوی سرویس های بهداشتی و راهروها و… باید در دستور کار قرار بگیرد. به علاوه باید به وضعیت نوشیدن آب در مدارس توجه شود. این موارد تنها بخشی از یک دستورالعمل جامعی است که باید در مدارس رعایت گردد. این دستورالعمل های بهداشتی باید در دو سطح محیطی و فردی آماده شوند و در اختیار کارکنان مدرسه و دانش آموزان قرار بگیرند. تدوین چنین دستورالعمل های جامعی امری تخصصی است و باید توسط کارشناسان بهداشت عمومی و بهداشت محیط انجام شود.

شرکت سلامت گستران آماده است تا با همکاری با مدارس چنین پروتکل های بهداشتی را برای هر مدرسه به طور مجزا و مخصوص تهیه کرده و پس از چاپ در اختیار کارکنان مدرسه و دانش آموزان قرار دهد. 

 

ضدعفونی کرونا
ضدعفونی مدارس توسط شرکت سلامت گستران

 

مشاوره و اجرای ضدعفونی مدارس توسط شرکت سلامت گستران

شرکت سلامت گستران که توسط جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی تهران تاسیس شده است، در زمینه بهداشت محیط و ضدعفونی اماکن فعالیت می کند. تاکنون صدها نمونه از اماکن عمومی همچون مدارس، دانشگاه ها، بیمارستان ها، رستوران ها، شرکت ها و… از خدمات ضدعفونی محیطی شرکت سلامت گستران استفاده کرده اند. این شرکت از مواد ضدعفونی کننده درجه 1 با بالاترین کارایی استفاده می کند، به نحوی که علاوه بر نابودی همه عوامل بیماری زا از جمله کرونا، هیچ آسیبی به سطوح مختلف در اماکن نمی رسد. جهت اطلاع از مزایای خدمات شرکت سلامت گستران می توانید این صفحه را مطالعه بفرمایید. 

 

معیارهای ضدعفونی مدارس

برای انجام مناسب ضدعفونی باید چند نکته را مدنظر قرار داد:

1- استفاده از مواد ضدعفونی کننده با کارایی بالا

2- استفاده از مواد ضدعفونی کننده سازگار با سطوح

3- مواد ضدعفونی کننده بدون خاصیت تحریک کنندگی ریه انسان

4- استفاده از روش هایی غیر از دستمال کشی که بیشتر موجب آلوده شدن محیط می شوند.

 

منابع:

1- https://covid19.who.int/

2- https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *